ג'ניום – מידע על המחלה

דלקת מפרקים שגרונית, באנגלית RA - Rheumatoid Arthritis

הינה מחלה שכיחה הפוגעת בכ-1% מן האוכלוסייה, מתאפיינת בתהליך דלקתי רב מפרקי, לרוב סימטרי, כשהמפרקים הקטנים של אצבעות הידיים ורגליים מעורבים בשכיחות גבוהה. התהליך מתאפיין בכאב המלווה בחום מקומי, נפיחות ואודם- הכאב נוטה להופיע במנוחה ואף מגיע לשיאו באמצע הלילה ולקראת הבוקר עם נוקשות בוקר משמעותית וטיפוסית. ללא טיפול בתהליך הדלקתי , עלולים להיגרם שנויים בלתי הפיכים במפרקים עם התפתחות עיוותים ומגבלות בטווח תנועת המפרקים. המחלה פוגעת בנשים בשכיחות גבוהה עד פי 3 מאשר בגברים, ושיא גיל הופעת המחלה הוא סביב 40 אם כי היא יכולה להופיע בכל גיל החל מילדים צעירים ועד מבוגרים מאד. ישנה חשיבות גדולה לטיפול מוקדם, במטרה להשיג הפוגה בפעילות המחלה ולשמר את תפקוד ומבנה המפרקים.

תיאורי מקרים של מטופלים:

  1. גבר, בן 48, מאובחן ב- RA, לאחר כישלון בשלושה DMART סינטטיים, כישלון בטיפול באנטי TNF וטיפול ביולוגי אחר. הוחלט על ביצוע בדיקת ג'ניום, על מנת להחליט בין היתר, האם להחזיר את המטופל לטיפול באנטיTNF בעל מנגנון פעולה שונה. נמצא ע"י הבדיקה כי אינו יגיב לטיפולים באנטיTNF . המטופל קיבל טיפול שונה מהקודמים שחסך זמן החיפוש אחרי הטיפול המתאים.
  2. אישה, בת 49, מאובחנת ב- RA, לאחר כישלון בשלושה DMART סינטטיים, נאיבית לטיפולים ביולוגיים. לפני ההחלטה לגבי המשך הטיפול הביולוגי- המטופלת ביצעה בדיקת ג'ניום. המטופלת נמצאה בבדיקת ג'ניום כמגיבה לטיפולים באנטיTNF . על פי ההחלטה של הרופא/ה המטפל/ת, קיבלה את הטיפול באנטי TNF. כעבור 4 חודשי מעקב, המטופלת הינה מגיבה לטיפול לשביעות רצונה ורצון של הרופא/ה המטפל/ת.